Ozón ako silné oxidačné činidlo môže reagovať s celou škálou biologicky významných látok a spôsobuje vznik peroxidov polynenasýtených mastných kyselín a aminokyselín enzýmov a koenzýmov atď. Preto pôsobí negatívne na bunkovej membrány.
Pôsobenie ozónu na živé organizmy
Vplyv ozónu na ľudské zdravie
Vdychovanie ozónu vyvoláva pokles kapacity pľúc v závislosti na jeho koncentráciu a na hĺbke dýchanie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vdychovanie ozónu vedie k vzniku zápalových ochorení pľúc, narušenie vývoja pľúc a zníženie ich funkcie. Zvyšuje počet hospitalizácií, spôsobuje vyššiu spotrebu liekov a zvýšenú úmrtnosť.
Pôsobenie ozónu na rastliny
Poškodzuje rastlinná pletiva. Mimoriadne negatívne účinky emisií ozónu sú známe u jaseňa, buka, pajaseň a liliovníku. Príznakom sú žlté chlorotické škvrny, alebo drobné červené škvrnky, bronzovité sfarbenie hornej vrstvy, zatiaľ čo žilky zostávajú zelené.
Využitie
V chemických laboratóriách slúži ako oxidačné činidlo, najmä v organickej syntéze a pri príprave niektorých peroxidických zlúčenín.
V priemysle sa používa predovšetkým na bielenie (napríklad textilných látok), pri dezinfekcii, najmä vody], kde ozonizácia nahrádza bežnejšie a lacnejšie, ale zdravotne menej výhodné chlórovanie pitnej vody, v potravinárskom priemysle na dezinfekciu prevádzok a k povrchovej konzervácii potravinárskych výrobkov a v poľnohospodárstve k povrchovému ošetrenie zeleniny a ovocia (najmä zabránenie rastu plesní a kvasiniek).
Zmes asi 10% kvapalného ozónu a 90% kvapalného kyslíka bola v priebehu 50. rokov 20. storočia testovaná ako oxidačné činidlo v raketových kvapalinových motoroch pre zvýšenie špecifického impulzu. Zmes bola značne nebezpečná, a preto nebola nikdy použitá v praxi.
Ozón je silné oxidačné činidlo. Jeho dezinfekčné vlastnosti sú vynikajúce, pretože má mimoriadne veľkú mikrobiocidní účinnosť. Ozón v prípade kontaktu s živým tkanivom v primeraných koncentráciách túto tkanivo ozdravuje, prekrvuje a tiež veľmi dôkladne dezinfikuje. Využíva sa v medicíne napríklad pre liečbu akné, atopických ekzémov a ďalších kožných defektov. V posledných rokoch sa ozónu využíva v stomatológii v ozonoterapia.
2H2O2 -> O2 + 2H2O
Pomerne ľahko možno pripraviť ozón tichým elektrickým výbojom v atmosfére čistého kyslíka. Vzniká tak zmes kyslíka s ozónom, kde podiel O3 dosahuje zvyčajne 10%. Čistý ozón možno potom pripraviť frakčnou destiláciou tejto plynnej zmesi.
Praktické využitie ozónu je dané jeho silnými oxidačnými účinkami.
V medicíne slúži k sterilizácii nástrojov. Trochu diskutabilné sú účinky dnes pomerne populárnej ozónovej terapie.
Baktericídne účinky ozónu sa niekedy využívajú na dezinfekciu pitnej vody namiesto plynného chlóru, chlórnanu, chlóramínu alebo oxidu chloričitého, prípadne ako prvá fáza pred použitím uvedených látok (tzv. Preozonizace). Výhodou je, že aj pri malých dávkach inaktivuje parazitické prvoky a že oxiduje organické látky, bez toho aby dochádzalo k tvorbe karcinogénnych trihalomethanů.
Silné oxidačné účinky ozónu sa využívajú v papierenskom priemysle na bielenie celulózy pri výrobe papiera.
Zdroj: Wikipedia